Medycyna Pielęgnacja Specjaliści radzą Zabiegi Zdrowie

Co trzeba wiedzieć o plombowaniu zębów?

Plombowanie zebow

Plomba to potoczna nazwa wypełnienia stomatologicznego, kojarzona z ciemną plamą w środku zęba, ponieważ dawniej stosowano głównie amalgamat jako materiał wypełniający. Na szczęście obecnie mamy do wyboru różne rodzaje plomb, od kolorowych, tworzonych z myślą o dzieciach, poprzez porcelanowe aż do kompozytowych, które można idealnie dobrać do indywidualnego koloru zębów pacjenta.

Przygotowania zabiegowe

Jak wygląda plombowanie w przypadku braku spowodowanego zmianami próchnicznymi? Jak przy każdym zabiegu stomatologicznym, pracę rozpoczyna się od przygotowania pola zabiegowego, czyli przede wszystkim zabezpieczenia powierzchni wokół zęba – umieszcza się gaziki oraz zakłada urządzenie do odprowadzania płynów z jamy ustnej, czyli tak zwany ślinociąg. Nadchodzi czas na opracowanie ubytku. Tutaj dentysta usuwa zmienione chorobowo tkanki zęba, aby zapobiec dalszemu rozwojowi próchnicy. W tym momencie może nastąpić dyskomfort, a nawet ból, nie jest on jednak nie do wytrzymania. Stomatolog sprawnie, ale dokładnie usuwa skazę, nie zostawiając nawet odrobiny, która mogłaby spowodować rozwój choroby pod plombą. Wykorzystuje narzędzia obrotowe, aby borować (wiercić) w zębie, w celu oczyszczenia go.

Czym wypełniany jest ząb?

Wreszcie następuje kulminacyjny moment – odbudowa zęba, czyli założenie plomby. W prywatnych gabinetach, takich jak Smile Design Clinic w Warszawie, wykorzystywane są najnowocześniejsze materiały światłoutwardzalne, m.in. kompozyt, który jest dopasowywany do koloru zębów tak, że wygląda naturalnie i estetycznie. Jest utwardzany za pomocą lampy polimeryzacyjnej, dzięki czemu twardnieje w ciągu kilkunastu sekund. Dla odmiany na wizycie refundowanej, bez dodatkowych opłat można skorzystać tylko z opcji amalgamatu, czyli wypełnienia starszej generacji o ciemnym kolorze.

Amalgamat stomatologiczny

Amalgamat stomatologiczny to połączenie rtęci oraz stopów rozmaitych metali (np. cyny, srebra). Do niedawna powszechnie stosowany, lecz obecnie raczej niechętnie używany z uwagi na nieestetyczną barwę oraz dyskusyjny wpływ na zdrowie. Co jakiś czas mówi się o negatywnym działaniu rtęci zawartej w takiej plombie, choć te nowocześniejsze (wysoko miedziowe) są pozbawione tego pierwiastka. Chętniej wybiera się inne materiały, zwłaszcza że ich koszt nie jest na tyle duży, aby przeciętny pacjent nie mógł sobie na taki wydatek pozwolić, co także przyczynia się do wzrostu popularności materiałów kompozytowych.

Zakończenie zabiegu

Ostatnim etapem plombowania jest dopasowanie wypełnienia oraz polerowanie nowej powierzchni zęba. Stomatolog starannie dopasowuje plombę do zgryzu pacjenta, szlifując materiał. Na końcu całość jest polerowana – powierzchnia zęba zostaje upodobniona do naturalnej, dzięki czemu pacjent po minionym okresie adaptacyjnym nie odczuwa różnicy.

Gdy plomba to za mało…

Zdarza się, że ubytek w zębie jest na tyle duży, że plomba okazuje się niewystarczająca. Wówczas należy zdecydować się na odbudowę zęba. W takim przypadku stosowane są korony (całkowite lub częściowe) albo wkłady typu inlay, onlay. Bywa niestety i tak, że ząb nie kwalifikuje się do leczenia zachowawczego – ani plombowania, ani odbudowy. Pozostaje leczenie endodontyczne, powszechnie znane jako kanałowe. Koszt takiego leczenia jest znacznie wyższy od plomb, niesie za sobą także możliwość poważniejszych skutków ubocznych, dlatego warto regularnie chodzić na wizyty kontrolne, aby stomatolog miał częsty wgląd w naszą jamę ustną i mógł w odpowiednim momencie zastosować leczenie zachowawcze, na przykład zabieg wypełnienia zęba.  

Kliknij, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o: plombowaniu zębów w Smile Design Clinic w Warszawie. 

Dodaj komentarz

Kliknij tutaj aby dodac komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Poznaj nas!

Najnowsze komentarze