Medycyna Prosto z wybiegu Specjaliści radzą Zabiegi

Im szybciej, tym lepiej – dlaczego nie warto zwlekać z korekcją uzębienia?

Hollywodzki usmiech

Rewelacyjnie prezentujące się zęby to kwestia wyboru. To od nas zależy, jak wyglądają nasze zęby. Zadbany uśmiech wymaga konsekwentnej pracy nie tylko nad ich zdrowiem, lecz także wyglądem. W dużej mierze przyczynia się do tego stomatolog oraz ortodonta, dlatego dobrze skorzystać z pomocy specjalistów i najnowszych osiągnięć technologicznych. Współczesna ortodoncja posiada arsenał możliwości, które przyczyniają się do korekcji uzębienia, nawet najbardziej skomplikowanych niedoskonałości. Zastanawiasz się, kiedy najlepiej rozpocząć leczenie ortodontyczne i czy są jakieś granice wiekowe, które uniemożliwiają poprawę aparycji zębów? Warto wiedzieć, że w tej grze liczy się czas, ale nigdy nie jest za późno. Prostowanie zębów i korygowanie wady zgryzu zawsze ma sens, ponieważ przyczynia się do poprawy jakości życia i kondycji zębów.

Wczesna wizyta u ortodonty z dzieckiem – istotne zapobieganie

Jeśli masz małe dziecko, dobrze zadbać o jego zęby od samego początku. Wskazana jest wizyta u ortodonty już w wieku 5-7 lat, w celu sprawdzenia, czy pociecha ma prawidłowo ustawione uzębienie i czy nie rozwija się wada zgryzu. W tym okresie można zapobiegać nieprawidłowościom, dlatego warto zgłosić się do specjalisty, który zdiagnozuje stan ustawienia zębów Twojego malucha. Istotnym czynnikiem kontroli oraz podjęcia ewentualnego leczenia ortodontycznego w tak młodym wieku jest niedopuszczenie do rozwoju wady zgryzu, która nieleczona się pogłębia, co potwierdzają eksperci z ORTOFAN Clinic w Warszawie.

Leczenie ortodontyczne w młodym wieku – dlaczego jest tak ważne?

Dzieci i młodzież są w fazie wzrostu kości i stawów, z tego powodu właśnie wtedy najłatwiej jest uzyskać trwałe efekty leczenia ortodontycznego. Ponadto, wczesna korekcja uzębienia przynosi o wiele szybsze rezultaty niż w późniejszym wieku. Przy istnieniu złożonych problemów ortodontycznych można zapobiegać ich pogłębianiu. To dlatego szczególnie w młodym wieku (11-18 lat) ortodonta odgrywa kluczową rolą w naprawie niedoskonałości uzębienia. Dobrze skonsultować z lekarzem wszelkie wątpliwości, zwłaszcza jeśli Twoje dziecko ma wadę wymowy, zaciska lub zgrzyta zębami, oddycha przez usta przy otwartej buzi czy ma szkodliwe dla uzębienia nawyki, takie jak obgryzanie paznokci, długopisów, ołówków oraz ssanie kciuka.

Proste zęby dorosłych możliwe w każdym wieku!

Zdarza się jednak, że wizyta u ortodonty przypada dopiero na wiek dorosły. W takim wypadku również jest możliwe skuteczne leczenie ortodontyczne. Nie ma też granicy wiekowej, do której można i należy prostować zęby. Najlepszym dowodem na to jest chociażby przykład skutecznego leczenia ortodontycznego amerykańskiego aktora, Toma Cruise’a, który podjął korekcję uzębienia dopiero w wieku 39 lat!

Różne metody leczenia ortodontycznego

Istnieje szereg metod leczenia ortodontycznego, począwszy od tradycyjnych, metalowych aparatów stałych i ruchomych, poprzez bardziej estetyczne  – porcelanowe czy kryształowe, aż po przezroczyste nakładki na zęby typu orthocaps, Invisalign, Clear Aligner czy niewidoczne aparaty lingwalne, których zamki umieszczone są po wewnętrznej stronie uzębienia. O szczegółach różnych sposobów leczenia dobrze porozmawiać bezpośrednio z ortodontą, ponieważ każda wada zgryzu i uzębienie wymaga nieco innego traktowania. Lekarz na wizycie ocenia stan zębów oraz przygotowuje szczegółowy plan leczenia, w oparciu o indywidualne potrzeby, oczekiwania i wiek pacjenta.

Kliknij po więcej o: ortodoncji w Ortofan Clinic w Warszawie

Dodaj komentarz

Kliknij tutaj aby dodac komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Poznaj nas!

Najnowsze komentarze