Gładka twarz Medycyna Pielęgnacja Specjaliści radzą Zabiegi

Rodzaje trądziku i jak je leczyć

Jak leczyc tradzik

Trądzik to jedna z najczęstszych chorób skóry. Mimo to wielu pacjentów nie wie, że jest to sprawa dla dermatologa i nie leczy się z jej powodu. Dlaczego? Niestety, nadal funkcjonuje przeświadczenie, że trądzik powinien minąć sam po wieku dojrzewania. Często jednak wymagana jest w tym przypadku pomoc lekarza tak, aby nie przedłużać kompleksów młodego pacjenta oraz nie pozostawić na stałe szpecących blizn.

Czym jest trądzik?

Geneza trądziku zaczyna się w gruczołach łojowych. To one wytwarzają tzw. łój, który naturalnie nawilża i chroni naszą skórę. Jednak przy nadmiernej aktywności gruczołów powstaje trądzik. Objawia się on zarówno w postaci zaskórników, jak i grudek, krost, a nawet ropnych torbieli.

Powstawanie trądziku

Jedną z głównych przyczyn jest powyżej wspomniane nadmierne wydzielanie łoju, ale nie tylko. Równie ważną rolę odgrywa nadmierne rogowacenie mieszków włosowych. Jako, że w okolicy włosa wytwarzany jest łój, nadmiernie zrogowaciały naskórek blokuje ujście łoju – wtedy powstają zaskórniki. W następnym etapie tworzy się odczyn zapalny z łojem widziany przez nas jako krosty – wyjaśniają specjaliści z podwarszawskiej Kliniki dermatologii i medycyny estetycznej Artederm. Przebieg choroby jest przewlekły.

Hormony i bakterie uczestniczące w tworzeniu trądziku

Trądzik pojawia się głównie na twarzy oraz plecach. Dlaczego? Otóż są to tzw. obszary hormonozależne – rozwój włosów oraz gruczołów łojowych w tym miejscu zależy od hormonów płciowych. Można to zauważyć w łysieniu androgenowym (łysienie mężczyzn) – włosy wypadają głównie na głowie. Testosteron, odpowiadający za wypadanie włosów, wpływa na nadmiar łoju. Dzieje się tak poprzez jego zmianę do bardzo silnego hormonu DHT, który to silnie pobudza gruczoły łojowe. Z kolei bakterie beztlenowe są obecne w gruczołach w dużej ilości. Nasilają odczyn zapalny w obrębie twarzy i pleców.

Rodzaje trądziku

Najczęściej występującą odmianą jest trądzik młodzieńczy z niewielkimi zmianami umiejscowionymi na twarzy i plecach. Oprócz zaskórników występują grudki. Jeśli objawy przypadają na okres pokwitania zmiany mogą (lecz nie muszą) ustąpić samoistnie w ciągu kilku lat. Inne rodzaje mają bardziej nasilone objawy.

Trądzik ropowiczy również występuje u młodszych. Pacjenci określają go jako nasilony trądzik. Zmiany obejmują duży obszar skóry twarzy. Dodatkową zmianą są torbiele ropne, a gojenie następuje z pozostawieniem blizny, nierzadko z wciąganiem skóry. Dlatego też tak ważne jest, aby w przypadku nasilonego trądziku udać się do dermatologa.

U osób dorosłych może występować trądzik skupiony. Ten rodzaj również ma ciężki przebieg w postaci głębokich torbieli ropnych, często zlewających się zmian. Występuje nie tylko na twarzy i plecach, lecz także pachach, pachwinach czy pośladkach. Pozostawia blizny, częściej pojawia się u mężczyzn.

Leczenie trądziku

Jeśli zmiany nie są mocno nasilone, wystarczy leczenie z zewnątrz. Bardzo ważnym jest, aby pacjent nie leczył się maściami na własną rękę, ponieważ prowadzą one do zaczopowanie ujść gruczołów i nasilenia procesu zapalnego. W leczeniu trądziku stosuje się retinoidy (kwas witaminy A). Razem z nimi używa się kremu z wysokim filtrem, ponieważ w tym leczeniu należy chronić skórę przed promieniowaniem UV. Dobrymi opiniami cieszą się antybiotyki, które zabijają bakterie odpowiedzialne za trądzik. Stosuje się tetracyklinę, neomycynę lub klindamycynę. Leczenie ogólne w formie tabletek zaleca się w nasilonym trądziku.

We wszystkich odmianach trądziku korzystne działanie wykazuje naświetlanie.

Najnowszą formą usuwania zmian trądzikowych są zabiegi laserowe. Ich zaletą jest szybki efekt działania. Wykorzystywany jest również w zmianach potrądzikowych. Zabiegi laserowe dostępne m.in. w klinice Artederm w Józefowie wykonywane są nowoczesnym laserem o podwójnej długości fal.
O wyborze leczenia decyduje dermatolog, w zależności od odmiany trądziku.

Poznaj nas!

Najnowsze komentarze