Medycyna Pielęgnacja Zabiegi Zdrowie

Walka z nieświeżym oddechem. Jak może pomóc wizyta u stomatologa?

leczenienieswiezegooddechusmiledesignclinicwarszawa

Brzydki zapach z ust to bardzo przykra dolegliwość i wstydliwy problem. Powoduje wycofanie się z towarzystwa, utrudnia kontakty międzyludzkie, dlatego należy rozprawić się z nim jak najszybciej. W pierwszej kolejności powinieneś udać się do stomatologa, ponieważ bardzo często problem nieprzyjemnego zapachu z ust związany jest z nadmiernym nagromadzeniem się bakterii w jamie ustnej. Wyleczenie zębów, zadbanie o odpowiednią higienę niejednokrotnie pozwala pozbyć się kłopotu. Jeśli więc czujesz, że Twój oddech pozostawia wiele do życzenia, nie zwlekaj i udaj się na wizytę do stomatologa.

Przyczyny nieświeżego oddechu

Powodów, dla których możesz zmagać się z nieprzyjemnym oddechem, może być naprawdę wiele. Nie bagatelizuj problemu, nie ignoruj go i nie udawaj, że Cię nie dotyczy. Może się okazać, że po prostu zbyt mało uwagi przykładasz do higieny jamy ustnej lub za rzadko odwiedzasz dentystę. Problem może być bardzo łatwy do wyeliminowania. Być może wystarczy zmienić nawyki żywieniowe i higieniczne albo oddać się w ręce stomatologa i wyleczyć wszystkie ubytki, wyczyścić kamień i zadbać o zdrowie dziąseł. Najczęściej za nieświeży oddech odpowiada:

  • choroba dziąseł,
  • próchnica,
  • niewłaściwa higiena jamy ustnej,
  • źle dobrana proteza, pod którą dostają się resztki jedzenia,
  • stany zapalne jamy ustnej,
  • kamień nazębny,
  • paradontoza.

Trzeba zatem wyleczyć zęby, dziąsła, zwalczyć stany zapalne, czyli krótko mówiąc, ,,zrobić porządek’’ w jamie ustnej. Jeśli stan uzębienia nie budzi żadnych wątpliwości, musisz tylko dbać szczególnie o czystość zębów – opowiadają specjaliści ze Smile Design Clinic w Warszawie. Świeży zapach powinien wrócić, jeśli będziesz szczotkować zęby po każdym posiłku, używać nici dentystycznej i płynów do płukania jamy ustnej. Co ważne, musisz także czyścić język, o czym zdarza się nam niestety zapominać. To on jest siedliskiem bakterii. Należy też regularnie poddawać się zabiegom profesjonalnego oczyszczania zębów, czyli piaskowaniu i skalingowi.

Co zrobić, aby nieprzyjemny oddech nie wrócił?

Najważniejsze jest ustalenie przyczyny – wyjaśniają specjaliści ze Smile Design Clinic w Warszawie. Dopiero wtedy można podjąć stosowne działania i usunąć problem – reasumują. 90% przyczyn nieświeżego oddechu ma swoje źródło w schorzeniach dotyczących jamy ustnej. Wizyta w gabinecie pomoże je odnaleźć i skutecznie wyeliminować. Jednak to naszym zadaniem jest pilnować wizyt kontrolnych, nie dopuszczać do rozwoju próchnicy ani innych chorób przyzębia, dbać o higienę. Dodatkowo, możemy wspomagać się doraźnie miętowymi gumami do żucia czy tabletkami, które bez problemu dostaniemy w każdej aptece. Z nieświeżym oddechem mamy także do czynienia w sytuacjach, gdy zmniejszona jest produkcja śliny. To właśnie ona wypłukuje wiele substancji czy bakterii odpowiedzialnych za brzydki zapach. Kiedy jest jej mniej, problem może się nasilać, jak np. po nocnym odpoczynku. Ważne jest więc przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów, najlepiej wody. Doskonale sprawdza się także żucie kawałka cytryny, miętowego listka lub picie wody z cytryną. Czasem nieprzyjemny zapach z ust to po prostu efekt diety, jeśli jesz produkty takie jak czosnek, cebula, a czasem wynik Twojego nałogu, jeśli palisz papierosy. W takim wypadku wystarczy zmienić nawyki, dietę lub po prostu jeszcze intensywniej dbać o higienę po każdym posiłku.

Inne przyczyny brzydkiego zapachu z ust

Jeśli zabiegi stomatologiczne nie przyniosą efektów, a mimo odpowiedniej higieny brzydki zapach się utrzymuje, należy szukać przyczyny gdzie indziej. Wtedy warto odwiedzić laryngologa, który obejrzy migdałki, gardło i prześwietli zatoki. A także gastrologa, który oceni, czy kłopoty z nieświeżym oddechem nie biorą się z pewnych dysfunkcji układu pokarmowego oraz internistę, którego powinny szczególnie zainteresować drogi oddechowe.

Problemu nieświeżego oddechu można się pozbyć. Trzeba tylko dobrze go zdiagnozować. Zapraszamy na konsultację www.smiledesignclinic.pl, +48 22 29180 80.

 

Dodaj komentarz

Kliknij tutaj aby dodac komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Poznaj nas!

Najnowsze komentarze